DİYARBAKIR ÇINAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Çınar Yeteneklerinin Keşfediyor Projesi” ilçede öğrenim gören çocuklara umut ışığı olacak.

     
“Çınar Yeteneklerinin Keşfediyor Projesi” ilçede öğrenim gören çocuklara umut ışığı olacak.

        Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Çınar Yeteneklerinin Keşfediyor SODES Projesi ile bölgedeki çocukların ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine imkân sunarak uygun mesleki alana yönlendirmektir. İlçede yürütülen 2015 SODES projesi ile çocuklarda kültürel, sanatsal ve sportif anlamda farkındalık oluşturarak, Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine öğrenci yetiştirmek projenin hedefleri arasında yer almaktadır. Proje ile İlçede sanat ve spor alanlarında topyekün bir seferlik başlatılmış, öncelikle dezavantajlı kişiler olmak üzere toplumun her kesiminden bireyleri sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirerek proje sürecine dâhil edilmiştir.

       İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aziz İDE “Projeyle çocukların sorunları insan odaklı, sosyal yaşam kalitesini yükseltme amacına dönük kararlı adımlar atarak çözülmektedir. Proje kapsamında ilçemizde oluşturulan müzik ve resim atölyesi çocukların yeteneklerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine imkânlar sunmakta, mesleki tercihlerine yön vermektedir.  Atölyede verilen sanat eğitimi toplumda yetişmekte olan kuşakları her alanda yaratıcılığa yöneltmekte, sanatsal faaliyetlere yönelik yarışmalara ve çocukların yaratıcılığına katkı sunmaktadır. Proje kapsamında Okullarda düzenlenen spor kursları çocukların kişilik ve gelişimlerine katkı sunmakta ve çocukları müsabakalara hazırlamak adına fırsatlar yaratmaktadır. Ayrıca sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturmaktadır.Berk Goeble, ifadesi ilçede yürütülen SODES projenin ne derece önemli olduğunu bizlere göstermektedir. “Yapılan araştırmalar, okullardaki spor etkinliklerinin akademik başarıya, okula devama, bir üst öğrenimi tercih etmeye, okulu bırakmaları önlemeye, okul kültürünün gelişimine, liderliğin gelişimine olumlu etkide bulunduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

      Proje faaliyetleri arasında yer alan Spor kursları 7’sı ilçe merkezinde 22´i köylerde olmak üzere toplam 29 okulda icra edilmektedir. Kursları gerçekleştirmek adına okullara sportif malzemeler, eşofman  takımları, ayakkabı, satranç takımları ve masa tenisleri dağıtılmıştır. İlçe Merkezinde oluşturulan  resim ve müzik atölyesi malzemelerle donatılarak çocuklara eğitim hizmeti sunmaktadır. Sağlıklı Yaşam ve obezite ile mücadele konusunda okullarında ebeveynlere ve öğrencilere yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmekte ve Proje kapsamında bisiklet verilmektedir. Son olarak turnuvalar neticesinde 1.olan takımın oyuncuları gezi faaliyeti kapsamında İstanbul İline resmi bir müsabakaya götürülecektir.

30-03-201630-03-201630-03-201630-03-201630-03-201630-03-201630-03-201630-03-201630-03-201630-03-201630-03-2016

 30-03-2016

YENİ MAH. EMEK SK. ZÜBEYDE HANIM MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI BLOK NO 2 ÇINAR / DİYARBAKIR - (0412)5112136

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.