DİYARBAKIR ÇINAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN M.AZİZ İDE'NİN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA,GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN M.AZİZ İDE'NİN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA,GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI MESAJI

Milletlerin tarihinde öyle günler vardır ki üzerinden yıllar geçse de ilk günkü heyecanını ve önemini  muhafaza eder. Kurtuluş Savaşı'mızın fiilen başladığı 19 Mayıs 1919 tarihi hürriyet aşkıyla şaha kalkan ulusumuzun, yeniden şahlandığı gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da yaktığı bu ateş, milletimizin sinesinde istiklal yangınına dönüşmüş, Misak-ı Milli sınırlarının ötesine taşarak tüm mazlum milletlere de bir umut, bir ilham vesilesi olmuştur.

Şanlı tarihimizin gururu Bandırma vapuru, Türk milletinin göğsü gibi kabaran Karadeniz'de sessizce süzülürken, dalgalar Samsun kıyılarına umudu ve inancı taşıyordu.Emperyalizmin karanlığına karşı yakılan istiklal ateşi Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ile vatana dalga dalga yayıldı. Anadolu'nun tertemiz sinesine saplanan esaretin kara hançerini söküp atmak için vatanın dört bir yanından gelen milli iradenin sesi tüm dünyada yankılandı.

 "Ya istiklal, ya ölüm" şiarıyla başlayan ve Kurtuluş Savaşı'nın ardından 29  Ekim 1923'te  Cumhuriyet'in ilanıyla taçlanan bu zafer, aziz milletimizin, vatan ve bayrak sevgisinin, hür yaşama kararlılığının tüm dünyaya ilanıdır.

Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı bağımsızlık mücadelesinin 100. yıldönümüne ulaşmış olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Sevgili Gençler,

Sizler, milletimizin umudu, rüyası, duası ve güneşli yarınlarısınız.Geçmişin mirasçıları,geleceğin kılavuzları, liderlerisiniz. Yalnızca ailelerinizin değil bu vatanın istikbalisiniz.Ay yıldızlı bayrağımızı medeniyetin göğünde ilelebet dalgalandıracak, ülkemizin adını sınırların çok ötesinde duyuracaksınız.Çalışkanlığınız, azminiz, merakınız ve vatan aşkınızla kadim kültürümüzü yarına taşıyacak bu toprakların hikâyesini nakledeceksiniz.Bilgiyi üreten, ona kendi özünden bir değer katan yanı sıra tarihsel kodlarının bilincinde olan, insanlığın erdemlerini kalbinde taşıyan bir nesil olacağınızdan zerrece kuşku duymuyoruz.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sizlere vasiyeti olan " Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir." cümlesini aklınıza ve kalbinize kazıyınız.Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.Şanlı tarihimizden alacağınız güç ve ilhamla hedeflerinize ilerlerken, kadim kültürümüz sizin rehberiniz olacaktır.

Bu duygularla, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, başta gençlerimizin olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nı kutluyorum.

                                                                                                                         M.Aziz İDE

                                                                                                                 İlçe Milli Eğitim Müdürü

YENİ MAH. EMEK SK. ZÜBEYDE HANIM MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI BLOK NO 2 ÇINAR / DİYARBAKIR - (0412)5112136

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.