DİYARBAKIR ÇINAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf GÜZEL'İN 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf GÜZEL'İN 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

19 Mayıs; Ülkenin dört bir tarafının işgale uğradığı, umutsuzluğun hakim olduğu ve yabancı devletlerin egemenliği altına girmenin çözüm olarak tartışıldığı bir dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a ayak basması ile bağımsızlık meşalesinin yanmaya başladığı günün adıdır. 

 

Gençliğe ve yarınlarımız olan çocuklarımıza Cumhuriyeti armağan eden Atatürk, Egemenliğin millet iradesinde olduğunun da en yalın işaretini burada vermiştir.

 

Bu bilinç ve duyguyla, 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a ayak basması, özgürlüğe ve bağımsızlığa doğru ilk adımın atıldığı önemli bir kilometre taşıdır.

 

Millet Egemenliğinden ve Demokrasiden gücünü alan Cumhuriyetimiz, Kurtuluş Savaşı'na giden yolu 19 Mayıs 1919 yılı esaretten kurtuluşu ve bağımsızlığa doğru ilk yürüyüşü temsil eder.

 

Atatürk, en büyük eserim dediği Cumhuriyeti ve onun temellerini Gençliğe emanet etmiştir. O, çağdaş ve modern Türkiye'nin geleceğini gençlere bırakırken şu sözlerle bunu ifade etmiştir: "Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. Bu eseri (Türkiye Cumhuriyetini) ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak."

 

Bayrağımız hür olarak vatan toprakları üzerinde dalgalanıyorsa, bunu borçlu olduğumuz Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu topraklar için can veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Yusuf GÜZEL

İlçe Milli Eğitim Müdürü

YENİ MAH. EMEK SK. ZÜBEYDE HANIM MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI BLOK NO 2 ÇINAR / DİYARBAKIR - (0412)5112136

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.